Środa
22.01.2025
12:53
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Nasza sonda
Oceń moją witrynę
Suma odpowiedzi: 9
Przyjaciele witryny
  • Załóż darmową stronę
  • Internetowy pulpit
  • Darmowe gry online
  • Szkolenia wideo
  • Wszystkie znaczniki HTML
  • Zestawy przeglądarek
  • Statystyki

    Ogółem online: 1
    Gości: 1
    Użytkowników: 0

    ...nic nie odda piękna Ziemi Sejneńskiej,
    tu trzeba przyjechać by pokochać ten niepowtarzalny,
    urokliwy zakątek kraju - naszą Małą Ojczyznę.

    Powiat Sejneński

    W województwie podlaskim na Pojezierzu Wschodniosuwalskim rozciąga się malownicza Ziemia Sejneńska i Suwalska. Jest to kraina zielonych lasów i czystych jezior. Polodowcowe pagórki, szumiące stare bory, gaje oraz niezliczona ilość jezior i rzeczek tworzą charakterystyczny krajobraz tego terenu. Bagienne i zwykle zamglone uroczyska swym dzikim pięknem tworzą niepowtarzalny nastrój.
    Powiat sejneński zwany Ziemią Sejneńską leży województwie podlaskim na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Ziemia Sejneńska, rozciąga się na styku granic polskiej, litewskiej i białoruskiej. Powiat sejneński jest najmniejszy w Polsce pod względem liczby mieszkańców. jest ich tutaj około 22 tys., w tym w Sejnach ponad 6 tys. Największe miejscowości poza stolicą powiatu i zarazem siedziby gmin, to: Giby, Krasnopol i Puńsk. Jest to kraina zielonych lasów i czystych jezior. Wtulona w najdalszy zakątek Północno-Wschodniej Polski Sejneńszczyzna otoczona jest Puszczą Augustowską i Wigierskim Parkiem Narodowym. Powiat Sejny tworzą gminy wiejskie: Sejny, Krasnopol, Giby i Puńsk oraz miejska Sejny. W skład powiatu wchodzi 185 miejscowości i zajmują one łącznie powierzchnię 856,07 km2.





    Powiat sejneński jest obszarem o niezwykłych walorach przyrodniczych. Leży on w północno-wschodniej części województwa przy granicy z Litwą. Jego główne atuty to rozległe połacie lasów oraz liczne jeziora. Lasy stanowią 41,6% (35 733 ha) natomiast jeziora - 4,7%(103 jeziora) powierzchni powiatu. Powiat Sejny leży w strefie Zielonych Płuc Polski i stanowi 2% ogólnej powierzchni lasów Zielonych Płuc Polski. Najwięcej lasów występuje w gminie Giby i stanowią one 76% ogólnej powierzchni gruntów, następnie w gminie Sejny - 27%, natomiast pozostałe gminy posiadają odpowiednio 22% Krasnopol i 11% Puńsk. Naturalna, niezurbanizowana przyroda, malownicze krajobrazy, świeże, pozbawione zanieczyszczeń powietrze stwarzają wspaniałe warunki dla rozwoju turystyki wiejskiej. Na terenie gminy występuje szereg lokalnych topoklimatów w zależności od rzeźby terenu i jego pokrycia, wód gruntowych i powierzchniowych.Warunki klimatyczne regionu należą do bardzo korzystnych latem i korzystnych zimą dla potrzeb turystyki.
    Powiat Sejny, wyróżnia się małym zanieczyszczeniem środowiska, posiada dogodne warunki rozwoju turystyki wiejskiej. Jest on rejonem o niskim poziomie uprzemysłowienia i urbanizacji. Dominują w powiecie małe i średnie gospodarstwa rolne o ograniczonej intensywności produkcji rolnej, o niewysokich dochodach ludności. Rolnicy posiadają wolne zasoby mieszkaniowe a otoczenie korzystne walory przyrodniczo-krajobrazowe i kulturowe, które predysponują do świadczenia usług agroturystycznych. Korzystne warunki środowiskowe powiatu, niezłe gleby, duża powierzchnia gospodarstw sprzyjają rozwojowi produkcji rolnej metodami ekologicznymi i łączeniu tej działalności z agroturystyką. Obszary tego regionu są. idealne miejsce na uprawianie agroturystyki.
    Przyszłość Ziemi Sejneńskiej wiąże się z rozwojem rolnictwa i turystyki wiejskiej. Unikalne elementy środowiska przyrodniczo-kulturowego oraz przygraniczne położenie powiatu to czynniki, które decydują o znaczącym potencjale rozwojowym w dziedzinie turystyki zarówno krajowej jak i zagranicznej. Region charakteryzuje licznymi walorami i atrakcjami turystycznymi. Decyduje o tym:
    - różnorodność ekosystemów, bogactwo fauny i flory z rzadkimi gatunkami,
    - atrakcyjne zbiorniki wodne,
    - czyste i mało przekształcone środowisko naturalne,
    - unikatowe w skali kraju różnorodność kulturowa i narodowościowa,
    - różnorodność i odrębność historyczna,
    - bogaty folklor oparty na wielokulturowym dziedzictwie regionu,
    - rozwinięty system obszarów chronionych.
    Atuty Sejneńszczyzny wynikają z historycznych tradycji i wielokulturowości tego regionu. Wielokulturowość i wielonarodowość są źródłem inicjatyw i spojrzeń na współczesne procesy, stając się czynnikiem wzbogacającym o elementy nie spotykane w społecznościach monoetnicznych. Tradycja kulturowa i historyczna, położenie geograficzne, walory krajobrazowe, zasób surowców naturalnych, rolnictwo, rybołówstwo oraz cechy mieszkających tu ludzi tworzą potencjał rozwojowy Sejneńszczyzny i wyznaczają kierunki ekspansji produkcyjnej i usługowej
    Charakterystyczną cechą tego powiatu jest wielokulturowość wynikająca z historii regionu. Kultura ludowa i folklor różnych narodowości również przyciąga turystów. Najbardziej widoczny jest folklor narodowości litewskiej i polskiej.



    Kultura ludowa miejscowej ludności w gminach Giby, Krasnoplo i wiejskiej Sejny zalicza się do tzw. Mazurów suwalskich, która znajduje się w zaniku. Obiektem zainteresowania turystów jest budownictwo ekologiczne z gliny i budownictwo drewniane. Wytyczone nawet szlak rzemiosła ludowego wiodący do osób prowadzących działalność twórczą m.in.: szlak kowala, tkaczki, pszczelarza i rzeźbiarza. W tym miejscu warto wymienić zabytki sakralne drewniane, kapliczki zębowe cmentarne w Rygołówce.
    Stare szlacheckie dwory i folwarki w Dusznicy, Krasnogrudzie, Klejwach, Szejpiszkach i Hołnach Wolmera są unikalnymi zabytkami Sejneńszczyzny. Wędrując od dworu do dworu możemy podążać śladem wielowiekowej tradycji ziemiańskiej. Sejneńszczyzna to również ludzie. Ich życzliwość, gościnność i otwartość zachęcają do odwiedzenia tego miejsca i dodają uroku tej ziemi. Można tutaj nie tylko wypocząć na łonie nieskażonej przyrody, ale również do woli nasycić się niezapomnianym smakiem i aromatem domowej kuchni. Sejneńskie kartacze, kińdziuki, soczewiaki, czenaki i sękacze to przysmaki, jakich nigdzie indziej nie ma.